Obturacja kanału korzeniowego: Bez stresu! Istnieje naprawdę optymalne rozwiązanie

freemium ungated

Zabiegi endodontyczne bywają bardzo stresujące dla wszystkich dentystów, bez względu na poziom ekspertyzy w tym zakresie. W grę wchodzi wiele trudności, zwłaszcza podczas zabiegu wypełnienia kanału korzeniowego. Poprosiliśmy endodontów o podzielenie się swoimi doświadczeniami z przebiegu leczenia kanałowego, skupiając się na procedurze obturacji. Jakie są główne wyzwania i jak dentyści mogą je przezwyciężyć w celu łatwiejszego i bezstresowego wypełniania kanału korzeniowego?

Endodoncja bywa stresująca nawet dla specjalistów

Aktualnie w większości gabinetów stomatologicznych wykonywane są zabiegi endodontyczne. Średnio lekarz specjalista endodoncji wykonuje do 20 zabiegów tygodniowo lub około czterech do pięciu procedur leczenia kanałowego każdego dnia. Tymczasem większość dentystów ma do czynienia średnio z dwoma lub trzema zabiegami endodontycznymi tygodniowo.

Zapytano grupę endodontów o poziom komfortu podczas zabiegów endodontycznych. Wyniki były zaskakujące! Chociaż 44% stwierdziło, że są „bardzo komfortowe”, chociaż nadal uważali, że są to zabiegi skomplikowane i wymagające dużego doświadczenia praktycznego. Reszta odpowiedziała „dość komfortowo” i „niekomfortowe”. To oznacza, że ​​większość, bo 56% endodontów ma do czynienia z trudnymi dla nich zabiegami i potencjalnie odczuwa stres podczas swojej pracy. Jeśli chodzi o stomatologów ogólnych, poziom komfortu podczas wykonywania procedur endodontycznych spada jeszcze niżej. Należy jednak wziąć pod uwagę duże zróżnicowanie, ponieważ niektórzy mogą czuć się niepewnie lecząc zęby jednokorzeniowe, a nie trzonowce.

Podczas studiów stomatologicznych dentyści przechodzą intensywne szkolenie, a potem jedynym sposobem na osiągnięcie sukcesu jest doświadczenie poprzez praktykę w warunkach klinicznych. Niezbędnym elementem są również dodatkowe szkolenia. Jak wiadomo, prawdziwi pacjenci niosą ze sobą o wiele więcej wyzwań i nieprzewidywalnych czynników w porównaniu z bezpiecznym środowiskiem akademickim.

Jakie techniki preferują dentyści?

Lekarze mają do wyboru wiele technik obturacji podczas przeprowadzanie leczenia kanałowego. Międzynarodowe badanie dentystów ujawniło schemat preferencji zgodnie ze specjalizacją stomatologiczną. Dentyści ogólni przede wszystkim stosują techniki wypełniania na zimno (56%), podczas gdy specjaliści endodontyczni w przeważającej mierze wybierają techniki obturacyjne na ciepło (84%)[1].

Niezależnie od rodzaju techniki na zimno lub na ciepło, obturacja jest zabiegiem czasochłonnym, przy czym  zajmuje średnio 10 min dla zęba jednokorzeniowego i 25 min dla zęba trzonowego. Nie wspominając o tym, że niektórzy praktycy wolą podjąć dodatkowe kroki; na przykład niektórzy endodonci wolą wykonać główny radiogram z ćwiekiem głównym i jeden pojedynczy radiogram na końcu wypełnienia, podczas gdy inni wykonują również kontrolę radiologiczną w połowie wypełnienia itp.

Według specjalistów endo, „po nauczeniu się i dobrym opanowaniu techniki, obturacja na ciepło nie jest bardzo trudna do wykonania. Jednak lekarze, którzy są mniej doświadczeni lub wykonują mniej zabiegów endodontycznych w ciągu tygodnia, są częściej skłonni wybierać techniki obturacji na zimno, ponieważ ma to kilka zalet: są szybsze, łatwiejsze, prostsze, oszczędniejsze”. Praktycy zaznajomieni z nowymi uszczelniaczami zgadzają się, że technika pojedynczego ćwieka i wypełnienie uszczelniaczem z krzemianu wapnia jest dużo szybsza niż technika kondensacji bocznej, Ostatnie badania kliniczne potwierdzają, że są one tak samo skuteczne, jak pionowa kondensacja na ciepło przy użyciu konwencjonalnych uszczelniaczy. [2]

Główne wyzwania związane z wypełnieniem kanału korzeniowego. 

Leczenie kanałowe już niemal z definicji stawia przed dentystą wiele wyzwań, takich jak przygotowanie i opracowanie kanału. Oczyszczenie, dezynfekcja i opracowanie kanału są niezbędnym krokiem, ponieważ niewystarczająca dezynfekcja może prowadzić do ponownego leczenia w przyszłości z powodu proliferacji bakterii. Obecnie koncentrujemy się na obturacji kanału korzeniowego, ponieważ lekarze twierdzą, że jest to jeden z najtrudniejszych elementów zabiegów endodontycznych, obok wprowadzenia gutaperki. Dobra obturacja jest kluczem do udanego leczenia: jeśli gutaperka nie jest prawidłowo umieszczona lub jeśli obturacja nie powiodła się na przykład z powodu skurczu uszczelniacza, specjaliści muszą przeprowadzić ponowne leczenie, aby osiągnąć kliniczne powodzenie.

Wiele różnych czynników może skomplikować zabieg obturacji. Warunki anatomiczne pacjenta, takie jak zakrzywione kanały, z reguły utrudniają wypełnienie kanałów. Dentyści spędzają wtedy dodatkowy czas na wyborze ćwieków gutaperkowych, aby uzyskać jak najlepsze dopasowanie. Jeden dentysta wyraźnie wspomniał o trudności w wypełnieniu bardzo szerokich  kanałów bez przewężenia w okolicy wierzchołka. Inny lekarz konkretnie wspomina o anatomii: „Na przykład w niektórych sytuacjach, gdy kanał jest zakrzywiony, trudno jest prawidłowo umieścić ćwiek główny i nie uszkodzić rejonu przywierzchołkowego”.

Dentyści wspominają często o braku widoczności, który może wpływać na stopień trudności w przeprowadzeniu obturacji. Na przykład problemem jest ograniczona widoczność w niektórych obszarach kanału. Doświadczeni dentyści muszą nauczyć się polegać na swoim zmyśle dotykowym, a sprzęt powiększający, czyli mikroskop jest po prostu dla wielu gabinetów zbyt drogi. Dlatego koszty komfortowego wykonywania obturacji mogą również stanowić problem.

Co więcej, nawet w sprawnych rękach procedura obturacji niesie ze sobą zwiększone ryzyko powikłań, w tym pęknięć spowodowanych nadmierną kondensacją oraz niebezpieczeństwo przepchnięcia uszczelniacza. Pewien lekarzy przypomniał sobie jedną z pierwszych wykonywanych przez niego  bocznych kondensacji, kiedy zbyt duża pewność siebie niemal doprowadziła do katastrofy: uszczelniacz  prawie przedostał się do kanału żuchwowego i „minimalne przepchnięcie uszczelniacza wystarczyłoby, aby nieodwracalnie uszkodzić nerw zębodołowy dolny.

Jak więc zmniejszyć ryzyko związane z obturacją kanału korzeniowego i uprościć procedurę, aby dentyści czuli się bardziej komfortowo wykonując ją na co dzień?

Jak sprawić, by zabiegi endodontyczne stały się  bezstresowe?

Korzystając z opatentowanej technologii, firma Septodont opracowała nowy i skuteczny uszczelniacz Jest nim cement hydrauliczny zwierający trójwapniowy krzemian o nazwie BioRootTM RCS Korzystają z niego wszyscy dentyści – zarówno lekarze pierwszego kontaktu, jak i endodonci – bez konieczności przeprowadzenia dodatkowego przeszkolenia przed zabiegiem  endodontycznym. BioRootTM RCS został zaprojektowany z myślą o ułatwieniu procedur endodontycznych , ponieważ nawet przy zastosowaniu techniki obturacji pojedynczym ćwiekiem lub technik na zimno zapewnia niezawodność i wysoką jakość uszczelniania,

Wypełnienie kanału korzeniowego za pomocą cementu BioRootTM RCS jest bardzo proste. Po przygotowaniu, oczyszczeniu i wysuszeniu kanału dentyści mieszają materiał i powlekają nim ćwiek gutaperkowy, aplikując cement w kierunku dowierzchołkowym. Jak tylko ćwiek gutaperkowy zostanie umieszczony w kanale, dentyści mogą aplikować dodatkową, niezbędną ilość uszczelniacza. Zakończenie zabiegu polega na odcięciu ćwieka. BioRootTM RCS nie kurczy się i działa zarówno jako uszczelniacz, jak i wypełniacz, więc gutaperka, poza byciem nośnikiem, pomaga przeprowadzić ponowną rewizję kanału podczas ponownego leczenia kanałowego ponownej.

Mniejsze prawdopodobieństwo ponownego leczenia

Zapytani o to, co może ułatwić obturację, lekarze powiedzieli, że zależy im na rzeczywistych ułatwieniach w przypadku konieczności przeprowadzenia procedury re-endo. Konieczność ponownego leczenia kanałowego jest dość częstą sytuacją podczas używania tradycyjnych uszczelniaczy. Z kolei dentyści, którzy używają najnowszej generacji bioaktywnych, mineralnych uszczelniaczy hydraulicznych, zauważają stosunkowo niewiele przypadków powtórnego leczenia. Naturalnie niezbędne są wyniki długoterminowych badań. W jednym z ostatnich retrospektywnych badań klinicznych poddano ocenie setki zęby leczonych uszczelniaczem bioceramicznym przy użyciu techniki pojedynczego ćwieka, przy średnim okresie obserwacji wynoszącym 30 miesięcy i stwierdzono, że ogólny wskaźnik powodzenia wyniósł 90,9%[3]

BioRootTM RCS oparty na bioaktywny składzie o wysokim zasadowym pH, ogranicza rozwój bakterii. Jego zdolność do stymulacji procesu gojenia okolicy wierzchołkowej sprawia, że ​​jest idealnym materiałem do obturacji. Poza tym wpływa pozytywnie na długoterminowe wyniki, obniża ryzyko niepowodzenia klinicznego i umożliwia w razie niepowodzenia, łatwiejsze przeprowadzenie ponownego leczenia kanałowego.

Tak więc, niezależnie od tego, czy należysz do dentystów ogólnie praktykujących preferujących techniki na zimno, technikę pojedynczego ćwieka, czy też do endospecjalistów, którzy chcą zoptymalizować swoje procedury wypełniania kanału, BioRootTM RCS może pomóc w szybkim, skutecznym i ekonomicznym wykonaniu obturacji.

[1] Survey commissioned by Septodont. How Comfortable Do You Feel When Performing Endodontic Procedures? Dentists Usage and Attitudes - Market Research. (2014)

[2]Bardini, Giulia et al. “A 12-month follow-up of primary and secondary root canal treatment in teeth obturated with a hydraulic sealer.” Clinical oral investigations vol. 25,5 (2021): 2757-2764. doi:10.1007/s00784-020-03590-0

[3] Chybowski, Elizabeth A et al. “Clinical Outcome of Non-Surgical Root Canal Treatment Using a Single-cone Technique with Endosequence Bioceramic Sealer: A Retrospective Analysis.” Journal of endodontics vol. 44,6 (2018): 941-945. doi:10.1016/j.joen.2018.02.019