Jak uniknąć zranienia igłą, aby zabezpieczyć siebie i swój personel?

Pain Management

Zbyt często zapominamy, że zakłucia/zranienia igłą (zwane również NSI) są dobrze znanym problemem w świecie medycznym, definiowanym jako „przebicie skóry lub przypadkowe nakłucie skóry przez zużytą igłę”.[1] Niestety są one częstą przyczyną chorób pracowników służby zdrowia w placówkach medycznych. Jako dentysta, Ty i Twój personel jesteście narażeni na stałe ryzyko wystąpienia NSI w codziennych czynnościach klinicznych. Chociaż ten problem nie jest nowy, wpływ, jaki takie wypadki mogą mieć na twoją praktykę, jest często ignorowany i niedoceniany. Poza oczywistymi problemami zdrowotnymi, zranienia igłą mogą mieć poważne konsekwencje ekonomiczne dla Twojego gabinetu stomatologicznego (odszkodowania, renty). Dlatego ważne jest, abyś je przewidział i nauczył się, jak odpowiedzialnie chronić siebie i swoich pracowników przed tego rodzaju zagrożeniami. Stawka jest wysoka: bezpieczeństwo, spokój i rentowność.

Fakty dotyczące zranień igłami

Zacznijmy od kilku faktów. Jak wspomniano wcześniej, NSI to odwieczny problem i większość specjalistów jest przeszkolona, aby ich unikać tego rodzaju zagrożeń. Mimo to zdarzają się wypadki. Na przykład w samych Stanach Zjednoczonych, według Centrów Kontroli i Prewencji Chorób (CDC), w szpitalach codziennie dochodzi do średnio ponad 1000 zranień ostrymi narzędziami [2]. Raport wydany przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) wskazuje, że około trzech milionów pracowników służby zdrowia cierpi z powodu konsekwencji zdrowotnych „przezskórnej ekspozycji na patogeny przenoszone przez krew” [3], w szczególności dentyści, którzy są najbardziej narażonym na tego rodzaju urazy, zawodem [4]. Wszystko to prowadzi do 1 miliarda dolarów niepotrzebnych kosztów dla systemu opieki zdrowotnej każdego roku [5] – są to imponujące liczby!

Stomatologia jest specjalnością szczególnie niebezpieczną pod tym względem [6]. Najczęściej do tego rodzaju wypadków dochodzi podczas wykonywania czynności znieczulenia miejscowego, ponownego zakładania osłonek na igły oraz przy wyrzucaniu zużytych igieł i strzykawek. Krótko mówiąc, unikanie NSI wymaga od dentysty większej czujności niż od innych przedstawicieli zawodów medycznych. To opłacalny wysiłek, biorąc pod uwagę liczne korzyści płynące z pracy w 100% wolnej od zakłuć i zranień zakażonymi igłami.

Korzyści płynące z unikania zakłuć igłą

1. Mniej problemów zdrowotnych

Jest to oczywiście główny powód unikania NSI. Kiedy igła strzykawki przebije skórę, może to prowadzić do przeniesienia niektórych bardzo groźnych drobnoustrojów, w zależności od stanu zdrowia poprzedniego pacjenta. Najczęstsze infekcje wywołane przez patogeny przenoszone przez krew to wirus zapalenia wątroby typu B (HBV), wirus zapalenia wątroby typu C (HCV) i ludzki wirus niedoboru odporności (HIV).[6]

Te potencjalne problemy zdrowotne są szczególnie niepokojące, ponieważ duża część przypadków NSI nie jest zgłaszana przez lekarzy [7], co może spowodować jeszcze większe szkody w perspektywie długoterminowej. Te statystyki dobitnie wskazują, że NSI są prawdziwym problemem zdrowia publicznego.

Unikanie NSI pozwala omijać poważne choroby i inne możliwe powikłania. Co więcej, zmniejszając ryzyko NSI, będziesz mieć również pozytywny wpływ na zdrowie psychiczne.

Oto dlaczego: niebezpieczeństwo związane z urazami wywoływanymi przez ostre narzędzi generuje długotrwały stres i może angażować Twój zespołu w rozwiązywanie dodatkowych problemy, oprócz tych wynikających z tego rodzaju dolegliwości fizycznych. Strach przed zranieniem absorbuje Twój umysł, co utrudnia koncentrację i może być przyczyną prostych błędów w pracy. Całkowite wyeliminowanie NSI pozwala odzyskać fundamentalny element dobrej praktyki medycznej: pewność siebie i spokój ducha. Jako lekarz dentysta będziesz cieszyć się niższym poziomem stresu, dzięki czemu staniesz się bardziej wydajny, co przyniesie korzyści również w jakości opieki nad pacjentem.

2. Eliminacja zbędnych kosztów

Oczywiście zdrowie personelu medycznego pozostaje najwyższym priorytetem dla lekarzy. Jednak NSI mogą również kreować poważne obciążenia finansowe. Po wypadku NSI wymagane jest odpowiednie postępowanie lecznicze, czy to w celach profilaktycznych, czy stricte leczniczych – a te zabiegi mają swoją cenę. Niedawne badanie wykazało, że mediana kosztu każdego NSI wynosi 747 USD, nie licząc potencjalnych kosztów niematerialnych i rosnących cen.[8] Rzeczywiście, pomimo niewątpliwego postępu w medycynie, leczenie chorób takich jak HBV, HCV i HIV pozostaje kłopotliwe i kosztowne. Inne, niedawne badanie wykazało, że samo leczenie HIV wymaga wydatków rzędu od 35 745 do 441 342 dolarów rocznie.[9] Jeśli zachorujesz, koszty leczenia szpitalnego może wymknąć się spod kontroli i pojawią się z nieoczekiwane,  dodatkowe wydatki. Raport rządu USA szacuje, że eliminując 69 000 NSI, branża zdrowotna może zaoszczędzić do 173 milionów dolarów rocznie na kosztach leczenia![10]

I chociaż koszty bezpośrednie mogą być rzeczywiście wysokie, problemy finansowe istnieją również na bardziej pośrednim poziomie. Oprócz wpływu na Twój biznes, tego rodzaju wydarzenia powodują również cierpienie i nadmierny stres. Jeśli ty lub jeden z członków twojego personelu zachoruje z powodu NSI, stracisz kilka dni pracy z powodu nieobecności lub nawet zamkniesz całkowicie gabinet stomatologiczny. Najlepiej byłoby uniknąć zarówno samej choroby, jak i zakłóceń w funkcjonowaniu praktyki stomatologicznej. Tak więc minimalizując ryzyko NSI, zapewniasz najlepszą możliwą ochronę przed poważnymi i nieprzewidzianymi wydatkami.

3. Problemy prawne 

NSI są powszechną podgrupą wypadków medycznych. Jak każdy wypadek, mają one skutki osobiste, finansowe i także prawne. Poza oczywistymi zagrożeniami sanitarnymi, każde niepożądane zdarzenie, które ma miejsce w Twoim gabinecie stomatologicznym, prawdopodobnie będzie mieć konsekwencje prawne. Na przykład pracownicy, którzy mogli zostać zarażeni z powodu NSI, mają prawo domagać się odszkodowania [11]. Oczywiście te skrajne przypadki pozostają rzadkie, ale akceptując ryzyko NSI, otwierasz drzwi na tę możliwość. Dążąc do całkowicie bezpiecznego funkcjonowania gabinetu stomatologicznego, możesz korzystać z wielu oficjalnych procedur czy protokołów postępowania, takich jak te wydane przez WHO [12] lub Europejską Agencję Bezpieczeństwa i Zdrowia w Pracy [13]. Ściśle przestrzegając ich, nie tylko chronisz się przed możliwymi procesami sądowymi, ale także zabezpieczasz swoją praktykę, własne zdrowie i zdrowie pracowników. Potraktuj to jako początek procesu zapewnienia dobrego samopoczucia i zaufania w swoim miejscu pracy.

4. Docenienie ze strony Twojego zespołu

Wreszcie, robienie wszystkiego, co możliwe, aby ograniczyć zranienia igłą, znacznie poprawia jakość życia w miejscu pracy. Kiedy pokazujesz swoim pracownikom, że Ci zależyi  robisz wszystko, co możliwe, aby zapewnić bardzo bezpieczne środowisko pracy, wzbudzasz ich wdzięczność. W coraz bardziej konkurencyjnym świecie biznesu (nawet w świecie medycznym) wykazanie, że rozumiesz i przewidujesz problemy związane z bezpieczeństwem w miejscu pracy, może znacznie przyczynić się do utrzymania możliwie najlepszego personelu w gabinecie stomatologicznym.  Tego rodzaju działania mają fundamentalne znaczenie dla jakości relacji międzyludzkich. Tak powstaje prawdziwa synergia między Tobą a Twoim zespołem.

Podsumujmy. Unikanie NSI może zmniejszyć ryzyko sanitarne, zwiększyć rentowność, usunąć część codziennego stresu i wzmocnić więź między Tobą a Twoim personelem. Brzmi świetnie, ale kolejne pytanie brzmi – jak wobec tego skutecznie i prosto uniknąć zranienia igłą?

Jak uniknąć zranienia igłą?

Aby osiągnąć sukces, musisz zadbać o kilka kluczowych kroków:

  1. Świadomość

Wiesz już, że NSI są medyczną rzeczywistością i mogą się przydarzyć każdemu. A jeśli o tym przestałeś na co dzień myśleć, to ten artykuł jest tutaj, aby ci o tym przypomnieć. Wiedza o istnieniu zagrożenia jest pierwszym krokiem do jego uniknięcia. Upewnij się więc, że niebezpieczeństwo jest znane i kontrolowane zarówno przez Ciebie, jak i cały Twój personel.

  •  Działanie

Bardzo ważne jest, aby lekarze oraz personel gabinetu przeszli odpowiednie szkolenie i polegali na aktualnych protokołach bezpieczeństwa. Na przykład, niezakrywanie igieł plastikowymi osłonkami po użyciu powinno być normą, podobnie jak inne protokoły, takie jak technika podwójnych rękawic [14], obowiązkowe szczepienia itp. W rzeczywistości istnieje wiele praktycznych przewodników, które pomagają znacznie zmniejszyć ryzyko [15]. Pamiętaj tylko: nie ma czegoś takiego jak zero ryzyka i nadal możesz wdrożyć wiele zabezpieczeń, aby zminimalizować potencjalne zagrożenia.

  1. Instrumentarium

 Sama świadomość i działania nie wystarczą. Powinieneś również polegać na najlepszych możliwych narzędziach, aby uniknąć NSI. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca stosowanie „bezpiecznych strzykawek z zabezpieczeniem przed zranieniem ostrymi narzędziami (SIP)” i sugeruje „zaplanowanie bezpiecznego stosowania i utylizacji igieł jeszcze przed ich rzeczywistym użyciem, np. upewnij się, że podczas wykonywania znieczulenia w zasięgu ręki znajduje się pudełko na zużyte igły .”[16] Są to stosunkowo powszechne narzędzia, a ich efektywne wykorzystanie jest kluczem do bezpiecznej praktyki.

NSI mogą stanowić poważny problem w trakcie pracy stomatologa. Na szczęście ostatnio opracowano rozwiązania, które znacznie minimalizują ryzyko. Postęp osiągnięty w narzędziach i procedurach w ciągu ostatnich kilku lat gwarantuje bezpieczną praktykę na co dzień. Przede wszystkim ważne jest podnoszenie świadomości w tej kwestii i odpowiednie działania.

Jeśli zmobilizujesz się do podjęcia właściwych kroków, możesz zabezpieczyć swoją aktywność zawodową i osiągnąć trwałe rezultaty oraz wymierne korzyści. Skończmy raz na zawsze z wypadkami NSI.

Poznaj nasz system bezpiecznej strzykawki Ultra Safety Plus TWIST

KLIKNIJ w zdjęcie poniżej i dowiedz się więcej:

 

usp twist

Aby wspierać dentystów w codziennej praktyce stworzyliśmy strzykawkę, która pozwala bezpiecznie i łatwo używać igieł:

  • Chroni Ciebie i Twój personel przed wszystkimi przed NSI dzięki specjalnemu cylindrowi ochronnemu
  • Blokuje się automatycznie, skutecznie oraz bez wysiłku dzięki naszemu opatentowanemu systemowi Twist-Lock
  • Jest gotowa do użycia natychmiast, nie wymaga szkolenia
  • Jest zgodna z najnowszymi regulacjami Unii Europejskiej

 

Przypisy:

[1] Wikipedia. “Needlestick Injury.” https://en.wikipedia.org/wiki/Needlestick_injury (Accessed 23 April, 2021).

[2] OSHA. “Healthcare Wide Hazards: Needlestick/Sharps Injuries.” U.S. Department of Labor. https://www.osha.gov/SLTC/etools/hospital/hazards/sharps/sharps.html (Accessed 29 April, 2021.)

[3] Rodgers, Anthony and Vaughan, Patrick. Dir. Christopher Murray and Alan Lopez. (2002). “The world health report 2002-Reducing Risks, Promoting Healthy Life.” WHO. https://www.who.int/whr/2002/en/whr02_en.pdf?ua=1 

[4] https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC7181946/#:~:text=Currently%2C%20needlestick%20injuries%20(NSIs),million%20HCWs%20annually%20%5B1%5D. 

[5] Safe in Common. (2013). “Prevention of Needlestick Injuries Can Save U.S Healthcare System More than $1 Billion a year” https://www.prnewswire.com/news-releases/prevention-of-needlestick-injuries-can-save-us-healthcare-system-more-than-1-billion-a-year-220662421.html  (Accessed 23 April 2021).

[6] Centers for Disease Control and Prevention. “Sharps Injuries: Bloodborne Pathogens.” NORA. 2019. https://www.cdc.gov/nora/councils/hcsa/stopsticks/bloodborne.html (Revised February 26)

[7] Johns Hopkins Medical Institutions. “Needle-stick Injuries Are Common But Unreported By Surgeons In Training.” ScienceDaily. www.sciencedaily.com/releases/2007/06/070627221733.htm  (accessed April 28, 2021).

[8] Mannocci A., De Carli G., Di Bari V., et al. “How Much do Needlestick Injuries Cost? A Systematic Review of the Economic Evaluations of Needlestick and Sharps Injuries Among Healthcare Personnel.” Infect Control Hosp Epidemiol. 2016;37(6):635-646. doi:10.1017/ice.2016.48 https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4890345/

[9] Ibid.

[10] Heinrich, Janet. (2000). “Occupational Safety: Selected Cost and Benefit Implications of Needlestick Prevention Devices for Hospitals” G.A.O. https://www.gao.gov/assets/gao-01-60r.pdf

[11] Ainsdale, Mark. “How Much Compensation Can I Claim For A Needlestick Injury?” LegalExpert.co.uk https://www.legalexpert.co.uk/how-to-claim/needlestick-injury/#nscc5 (Last Updated 25th March 2021). 

[12] World Health Organization. “Make Smart Injection Choices. Prevent Needle-Stick Injuries.”  https://www.who.int/infection-prevention/tools/injections/IS_needlestick_Leaflet.pdf (Accessed 23 April, 2021).

[13] European Agency for Safety and Health at Work (OSHA). “E Facts 40: Risk assessment and needlestick injuries.”  https://osha.europa.eu/en/publications/e-fact-40-risk-assessment-and-needlestick-injuries (Accessed 23 April, 2021).

[14] Yang, L., & Mullan, B. (2011). “Reducing needle stick injuries in healthcare occupations: an integrative review of the literature.” ISRN nursing, 2011, 315432. https://doi.org/10.5402/2011/315432 

[15] American Nurses Association (ANA). (2002). “Needlestick Prevention Guide” https://www.who.int/occupational_health/activities/2needguid.pdf (Accessed April 23, 2021). [16] World Health Organization. “Make Smart Injection Choices. Prevent Needle-Stick Injuries.”

[16] World Health Organization. “Make Smart Injection Choices. Prevent Needle-Stick Injuries.”