Naucz się zarządzać bólem w każdych warunkach.

Pain Management

 

OGRANICZENIA ZWIĄZANE Z PANDEMIĄ COVID-19 NIE POWINNY ODBYWAĆ SIĘ KOSZTEM KOMPLEKSOWEGO PODEJŚCIA DO LECZENIA BÓLU. I CHOCIAŻ NIC NIE ZASTĄPI EMPATYCZNEGO I DOŚWIADCZONEGO DENTYSTY, TO STRATEGIE USPOKAJAJĄCE ORAZ NAJWYŻSZEJ JAKOŚCI PRODUKTY SĄ ZAWSZE PODSTAWĄ SKUTECZNEGO PROGRAMU LECZENIA BÓLU.

Poprawa nastroju zaczyna się już w poczekalni

Już otwierając drzwi gabinetu stomatologicznego, pacjenci powinni znaleźć się w kojącym otoczeniu, pełnym przyjemnych widoków, dźwięków i zapachów. A jednak czasami tak nie jest i dlatego są pacjenci, dla których przebywanie w poczekalni staje się prawdziwą męką. Na pewno realistyczne planowanie wizyt pomaga uniknąć niepotrzebnego czekania, a co za tym idzie minimalizuje stres. Pandemia COVID zmusza Cię do zachowania możliwie aseptycznej, sterylnej i „klinicznej” praktyki. Znalezienie właściwej równowagi między „aseptycznym” a przyjaznym środowiskiem staje się więc jeszcze bardziej skomplikowane. Dlatego tak wiele wyborów i działań jest ważnych w redukcji lęku u pacjentów. Stonowane kolory, atrakcyjny wystrój, wygodne meble, ubranie personelu dentystycznego mogą pomóc w stworzeniu przyjaznego środowiska i uspokojenia pacjenta, nawet jeśli COVID komplikuje funkcjonowanie gabinetu. Dobrym pomysłem może być również wygłuszenie pomieszczeń zabiegowych, ponieważ odgłosy pracujących turbin potęgują atmosferę strachu w poczekalni.

Gabinet zabiegowy jako kontynuacja strategii redukcji stresu

Dla pacjentów na fotelu zabiegowym ważna jest empatyczna postawa dentysty, który mówi spokojnie oraz ma świadomość własnej mowy ciała. Praktycy muszą zdawać sobie sprawę z poziomu własnego stresu i pamiętać, że osoby siedzące na fotelu znajdują się w bliskiej fizycznej odległości od dentysty. Ich percepcja bywa wyostrzona i dlatego łatwo wyczują wszelkie napięcia. Innym sposobem uspokojenia może być próba stwarzania wrażenia pełnego skupienie się na pacjencie poprzez trzymanie sprzętu poza zasięgiem jego wzroku.

Pierwszy etap stosowania miejscowych środków znieczulających

Istotną czynnością dentysty przed wstrzyknięciem środka miejscowo znieczulającego powinno być nałożenie żelu do znieczulenia powierzchniowego. Chodzi bowiem o uzyskanie znieczulenia obszaru, w który zostanie wprowadzona igła. Jest to prosty i zarazem niezwykle skuteczny sposób na zmniejszenie stresu pacjenta podczas wykonywania iniekcji. Chociaż ten rodzaj znieczulenia jest podstawowym oraz niezbędnym etapem w aspekcie kontroli bólu, średnio tylko 40% pacjentów1 otrzymuje żel do stosowania miejscowego przed wstrzyknięciem.

Podstawa kontroli bólu: środki znieczulające miejscowo

W zapobieganiu dolegliwościom bólowym, oprócz swojego doświadczenia i wiedzy, dentyści powinni wykorzystywać najlepsze z dostępnych środków znieczulenia miejscowego. Artykaina jest używana częściej niż lidokaina, która od wielu lat określana była się złotym standardem. Kompromis w kwestii jakości tych leków na rzecz oszczędności nie jest słusznym postępowaniem. Zwykle tańsze ampułki mogą zawierać lateks, nie być poddawane końcowej fazy sterylizacji lub mieć niższą wartość pH (są wtedy bardziej bolesne przy wstrzyknięciu oraz posiadają wydłużony czas oczekiwania na rozpoczęcie działania). Oprócz miejscowych środków znieczulających istnieją inne rozwiązania, takie jak leki uspokajające. Ostatnie innowacyjne rozwiązania w dziedzinie stomatologicznych leków znieczulających miejscowo obejmują nowe produkty. Mogą one odwrócić i skrócić utrzymujące się odrętwienie po rutynowych zabiegach dentystycznych, gdy zastosowano miejscowy środek znieczulający zawierający środek zwężający naczynia krwionośne. Ten rodzaj produktu jest szczególnie przydatny dla dzieci, aby zapobiec gryzieniu ust oraz języka, zanim środek znieczulający przestanie działać.

Nie wszystkie igły i strzykawki są takie same

Poza jakością wykonania, najbardziej nowoczesne igły mają ostre, czyste ostrza, na przykład o kształcie skalpela. Zapewniają dentystom optymalną kontrolę (łatwiejsze wprowadzanie i mniejsze ugięcie- takie jak Septoject Evolution), która polega na minimalizacji przemieszczenia tkanki i wyeliminowaniu dyskomfortu pacjenta. Jeśli chodzi o strzykawkę, najlepszą konstrukcją jest taka, która pasuje dla dłoni dentysty. Charakteryzuje się wygodną obsługą i gwarantuje precyzyjną kontrolę podczas iniekcji. Pacjenci cenią sobie nowoczesny wygląd strzykawki, zwłaszcza, gdy nie przypomina im średniowiecznego instrumentu tortur!

1- Source: Septodont-Dental Professionals Insights (qualitative survey of 97 dentists) conducted by Suazio consulting for Septodont, May 2014.