Pacjenci wymagający szczególnej opieki: leczenie pacjentów geriatrycznych

Wraz ze wzrostem populacji osób starszych coraz ważniejsze jest zrozumienie specjalnych potrzeb pacjentów geriatrycznych.

Ludzie na ogół żyją dłużej niż kiedykolwiek wcześniej w dużej mierze dzięki aktualnym postępom w medycynie i opiece zdrowotnej. Zgodnie z raportem United Nations World Population Prospects 2019, oczekuje się, że globalna populacja osób powyżej 60. roku życia osiągnie 1,4 miliarda w 2030 r. – to wzrost o 56% w porównaniu z 2015 r. Aby zapewnić odpowiednią opiekę przez całe życie, ważne jest, aby każdy dentysta podjął kroki w celu lepszego zrozumienia potrzeb pacjentów na tle zmieniającej się demografii.

Stan zdrowia jamy ustnej pacjenta geriatrycznego 

Starzenie się wiąże się z szeregiem zmian w jamie ustnej. Mogą obejmować one :  

  • Utratę objętości oraz elastyczności błony śluzowej jamy ustnej. 
  • Zmniejszoną produkcję śliny. 
  • Upośledzony zmysł smaku. 
  • Zwapnienie i stwardnienie kanalików zębinowych. 
  • Zwapnienie naczyń krwionośnych i nerwów w komorze miazgi. 
  • Zmniejszenie objętości miazgi, ukrwienia i zdolności naprawczych. 
  • Utrata masy kostnej i mięśniowej. 

Te zmiany fizjologiczne mogą wchodzić w interakcje z czynnikami systemowymi, behawioralnymi, stylem życia i warunkami społeczno-ekonomicznymi, zwiększając ryzyko chorób jamy ustnej u osób starszych. 

Bezzębie 

Częstość występowania bezzębia jest bardzo zróżnicowana w zależności od regionu świata. Obserwujemy ostatnio znaczny spadek liczby pacjentów z bezzębiem  , szczególnie w krajach o wysokim statusie ekonomicznym. Zachowanie uzębienia może pomóc w utrzymaniu odpowiedniej jakości odżywiania, mowy i stylu życia. Tym nie mniej obecność i konieczność leczenia starych zębów stanowi również wyzwanie samo w sobie. 

Choroby przyzębia i próchnica 

British Association for the Study of Community Dentistry (BASCD) zwraca uwagę, że choroby przyzębia i próchnica zębów są bardzo rozpowszechnione w starszej populacji Wielkiej Brytanii, zwłaszcza w placówkach opiekuńczych. Dodają, że 96% osób powyżej 65 roku życia ma odsłonięte powierzchnie korzeni z powodu kumulacji skutków chorób przyzębia, co czyni je podatnymi na próchnicę. Choroby przyzębia są najczęstsze w grupie wiekowej 65-84 lat, przy czym 60% wykazuje obecność, co najmniej jednej kieszonki dziąsłowej o głębokości >4 mm. 

Kserostomia 

Kserostomia lub suchość w ustach jest powszechna w starszym wieku, głównie ze względu na zwiększone stosowanie leków. BASCD zauważa, że suchość w ustach jest jednym z najczęstszych skutków ubocznych spośród 200 najczęściej przepisywanych leków i zwiększa ryzyko innych schorzeń jamy ustnej, takich jak zapalenie błony śluzowej, próchnica i kandydoza jamy ustnej. 

Protezy i wypełnienia  

Brak powszechnego stosowania past z fluorem w młodości wpłynął niewątpliwie na wysoką częstość występowania próchnicy zębów w tej populacji pacjentów. Dlatego wypełnienia i uzupełnienia protetyczne są bardzo często spotykane u osób starszych. Pomagają one zachować funkcję, ale z drugiej strony mogą również zwiększać ryzyko chorób przyzębia i próchnicy poprzez utrudnianie higieny jamy ustnej. Istnieje również większe ryzyko uszkodzenia lub utraty w przypadku starszych prac protetycznych. 

Wybory dietetyczne 

Zmiany w zakresie zdrowia jamy ustnej mogą mieć wpływ na preferencje żywieniowe osób starszych. Na przykład zapalenie błon śluzowych lub utrata zębów mogą skłaniać pacjenta do preferowania bardziej miękkich pokarmów, które zazwyczaj zawierają dużo węglowodanów ulegających fermentacji, zwiększając ryzyko próchnicy i chorób przyzębia. 

Wybrane aspekty leczenia w opiece nad pacjentem geriatrycznym 

Choroby współistniejące 

World Health Organization (WHO) podaje, że najczęstsze schorzenia doświadczane przez osoby starsze to utrata słuchu, problemy ze wzrokiem, bóle mięśniowo-szkieletowe, zapalenie stawów, cukrzyca, depresja i demencja. Niektóre stany mogą wpływać na motywację pacjenta do higieny jamy ustnej lub ograniczać jego fizyczną lub poznawczą zdolność. Upośledzone zarządzanie glikemią związane z cukrzycą pprzyczynia się do zwiększenia ryzyka wystąpienia chorób przyzębia, co z kolei może utrudniać kontrolę glikemii. 

Pewne choroby współistniejące mogą również komplikować podawanie znieczulenia miejscowego. Na przykład epinefryna jest przeciwwskazana w: 

  • Astmie oskrzelowej z nadwrażliwością na siarczyny. 
  • Jaskrze z wąskim kątem przesączania (zwiększa ciśnienie wewnątrzgałkowe). 
  • Nadczynności tarczycy (tyroksyna zwiększa wrażliwość na epinefrynę i może prowadzić do nadciśnienia i tachykardii). 
  • Częstoskurczu napadowy. 
  • Zaburzenia rytmu serca o wysokiej częstotliwości. 
  • Ciężkim nadciśnieniu.
  • Świeżym zawale mięśnia sercowego lub pomostowaniem tętnic wieńcowych. 

Polilekowość i interakcje leków 

Wraz z rosnącymi problemami zdrowotnymi pojawia się coraz większe uzależnienie od leków. W Stanach Zjednoczonych Ameryki Północnej, 39% starszych osób  przynajmniej pięć różnych leków. Journal of the Canadian Dental Association szacuje, że do 2040 r. osoby starsze będą stanowiły odbiorców 40% wszystkich leków na receptę stosowanych w kraju. 

Oprócz powodowania kserostomii przyjmowane przez pacjentów leki stanowią wyzwanie w opiece geriatrycznej w kontekście występowania niekorzystnych  interakcji. Na przykład epinefryna reaguje z  inhibitorami MAO, trójpierścieniowymi lekami przeciwdepresyjnymi, nieselektywanymi beta-blokerami i doustnymi lekami przeciwcukrzycowymi. 

Farmakokinetyka 

Pewne zmiany fizjologiczne związane z wiekiem mogą zmieniać farmakokinetykę leków powszechnie stosowanych w stomatologii. Zmiany te  najczęściej obejmują: 

  • Zwiększoną objętość dystrybucji leków lipofilnych z powodu nadmiaru tkanki tłuszczowej. 
  • Wolniejszy metabolizm i wydłużone działanie leków z powodu zmienionej aktywności enzymów i zmniejszonej aktywności wątroby 

Stomatolog może mieć potrzebę zmiany dawkowania niektórych leków w celu uzyskania odpowiedniego stężenia w osoczu. 

Znieczulenie miejscowe 

U pacjentów starszych rekomendowana jest ostrożność w przypadku stosowania adrenaliny. Roztwory na bazie artykainy sprzedawane przez Septodont* są dostępne w dwóch stężeniach, co pozwala lekarzowi zminimalizować dawkę adrenaliny u pacjentów z grupy wysokiego ryzyka. Zawierają 4% artykainę*, środek znieczulający typu amidowego, często preferowany u pacjentów geriatrycznych, ponieważ może być również metabolizowany poza wątrobowo. Gdy epinefryna jest przeciwwskazana, odpowiednią alternatywą jest środek znieczulający bez środków zwężających naczynia krwionośny, taki jak 3% zwykły roztwór na bazie mepiwakainy sprzedawany przez firmę Septodont*.  

Inne aspekty dotyczące leczenia pacjenta geriatrycznego 

Planowanie leczenia 

W przypadku pacjentów po pięćdziesiątce rozsądnie jest jak najwcześniej omówić zmiany, których mogą się spodziewać w nadchodzących latach, wszelkie szczególne zagrożenia, z którymi mogą się spotkać, oraz środki zapobiegawcze lub naprawcze, które mogą podjąć teraz, aby zachować zdrowie jamy ustnej. 

Proaktywne zarządzanie ryzykiem 

W przypadku pacjentów z wysokim ryzykiem próchnicy (np. przebywających w placówkach opiekuńczych) zalecane jest zapobiegawcze stosowanie lakieru o wysokiej zawartości fluoru. Inne strategie zarządzania ryzykiem obejmują proaktywne leczenie suchości w jamie ustnej, zalecenie stosowania leków bezcukrowych tam, gdzie to możliwe oraz częstsze wizyty kontrolne, co trzy do czterech miesięcy. W przypadku pacjentów z ograniczoną sprawnością manualną lub innymi barierami fizycznymi należy zalecić pomoce, takie jak elektryczne szczoteczki do zębów, uchwyty na nici dentystyczne, flossery wodne lub zmodyfikowane szczoteczki do zębów. 

Edukacja w zakresie zdrowia jamy ustnej pacjenta 

Współczesne pokolenie osób starszych dorastało w czasach, gdy związek między chorobami jamy ustnej a chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak choroby układu krążenia i cukrzyca, nie był powszechnie rozumiany. Edukowanie pacjentów w zakresie tego związku i wspólnych czynników ryzyka, takich jak wysokie spożycie cukru, może motywować pacjentów i ich opiekunów do utrwalania pozytywnych nawyków w zakresie zdrowia jamy ustnej i diety. Stomatolodzy powinni również aktywnie reagować na błędne przekonania dotyczące starzenia się i zdrowia jamy ustnej (np. „To naturalne, że tracisz zęby wraz z wiekiem”). 

Współpraca multidyscyplinarna 

Biorąc pod uwagę wysokie ryzyko chorób współistniejących i polipragmazji u pacjentów w podeszłym wieku, szczególnie ważne jest uzyskanie dokładnego obrazu pełnej historii chorób pacjenta. Aktywna współpraca z innymi świadczeniodawcami opieki nad pacjentem może zapewnić, że wszystkie strony mają jasny i spójny obraz ogólnego stanu zdrowia pacjenta oraz że wszystkie terapie są ze sobą zgodne. 

Opiekunowie osób starszych 

Opiekunowie, do których mogą należeć bliscy, opiekunowie domowi lub personel placówek opiekuńczych, są często niedostatecznie przeszkoleni i/lub nie wyposażeni w wiedzę na temat profesjonalnej opieki zdrowotnej jamy ustnej. BASCD donosi o znaczących brakach w szkoleniach z zakresu zdrowia jamy ustnej i zapewnianiu opieki nad osobami starszymi, które prawdopodobnie będą jeszcze większe w przypadku opieki nieformalnej lub domowej. 

Specjaliści dentystyczni mogą pomóc wypełnić te luki, aktywnie współpracując z grupami wsparcia opiekunów, agencjami opieki zdrowotnej oraz placówkami opiekuńczymi lub mieszkalnymi. Możliwe metody docierania obejmują „poranki przy kawie”, sesje szkoleniowe, wykłady, materiały edukacyjne, przeglądy polityki, badania przesiewowe na miejscu lub programy społecznościowe. 

Dostęp do opieki medycznej 

Osobista niezależność może się znacznie różnić w populacji osób starszych. Problemy z poruszaniem się, brak niezawodnego transportu lub koszty związane z leczeniem mogą stanowić bariery w dostępie do opieki stomatologicznej. Lekarze stomatolodzy mogą wspierać pacjentów, oferując elastyczne opcje płatności, informując o zasobach pomocy finansowej lub wdrażając usługi mobilnej lub środowiskowej opieki zdrowotnej. 

Bariery sensoryczne lub komunikacyjne 

Osoby z trudnościami poznawczymi lub sensorycznymi mogą mieć trudności z tworzeniem lub zapamiętywaniem terminów wizyt, lub mogą uznać, że wizyta będzie zbyt przykrym dla nich przeżyciem z powodu przewidywanych barier w kontaktach z ludźmi. Magazyn RDH oferuje szczegółowy przewodnik  pomagający w radzeniu sobie z tymi barierami i zapewnienia skutecznego leczenia. 

Szkolenia w zakresie stomatologii geriatrycznej 

Ostatnie badanie opublikowane  BMC Geriatrics Journal wykazało, że tylko 2,6% dentystów wykazuje dobrą znajomość priorytetów wgeriatrycznej opieki stomatologicznej, a 30% uważa, że ich wiedza i doświadczenie są niewystarczające w leczeniu osób starszych ze złożonymi problemami zdrowotnymi. Aby sprostać potrzebom tej rosnącej populacji, stomatolodzy są silnie zachęcani do inwestowania w ustawiczne kształcenie skoncentrowane na stomatologii geriatrycznej. 

Podsumowując… 

Potrzeby pacjentów geriatrycznych w zakresie higieny jamy ustnej mogą być złożone i zróżnicowane. Wraz ze wzrostem tej populacji dentyści mogą zapewnić najwyższy standard opieki poprzez uważne analizowanie historii medycznej, proaktywną koordynację multidyscyplinarną oraz ciągłą edukację pacjentów, opiekunów i współpracowników służby zdrowia. 

Możesz także cieszyć się

Zarejestruj się za darmo
1/4 Wybierz swoje dane logowania

Hasło musi zawierać co najmniej:

8 znaków

Cyfrę i literę

Znak specjalny

2/4 Wprowadź swoje dane osobowe
4/4 Potwierdzać

Zarejestruj się za darmo
Zarejestruj się teraz i uzyskaj ekskluzywny dostęp do:
  • Webinariów emitowanych na żywo i nagrań z nich, aby uczyć się od najlepszych prelegentów w branży stomatologicznej.
  • Treści edukacyjnych w różnych formatach (artykuły, podcasty, przypadki kliniczne, filmy i inne), aby rozwinąć swoje umiejętności i osiągnąć sukces biznesowy.
  • Nasz program Voice of Customer (Głos Klienta) przyczynia się do tworzenia innowacyjnych produktów odpowiadających Twoim potrzebom.
Załóż konto
Zarejestruj się teraz Jesteś już członkiem naszej społeczności? Zaloguj się!
Nie pamiętasz hasła?
Wpisz adres e-mail poniżej.

Wyślemy Ci link resetujący hasło mailem.

Anuluj
Zapisz się na nasz Newsletter

Witamy na stronie

Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa, oświadczam, że jestem specjalistą z branży stomatologicznej (stomatolog, technik dentystyczny, asystentka, higienistka lub osoba związaną z branżą). Mam świadomość, że treści zamieszczane na niniejszej stronie mogą zawierać między innymi materiały reklamowe wyrobów przeznaczonych do używania przez użytkowników innych niż laicy. W celu przejścia na stronę potwierdź swój status:

https://www.septodontcorp.com/